Kategorie

Skąd pomoc na już ?


Zanim omówimy szczegółowo możliwość uzyskania pomocy z różnych źródeł, należy powiedzieć parę słów o tym, jak sobie radzić od pierwszych chwil, co robić, jak się zachować w nowej sytuacji.

Po pierwsze - nie dziwić się
Taki stan seniora po powrocie ze szpitala, jaki opisany jest na poprzedniej stronie - nie jest niczym dziwnym, jest raczej regułą. Stan dezorientacji i obniżenie nastroju aż do depresji często bywa skutkiem leków anestezjologicznych. Ale nawet bez nich, sam pobyt w szpitalu jest dużym stresem dla seniora i może mieć takie skutki. Tego właśnie należy się spodziewać a jeżeli nie jest aż tak źle, to tylko się cieszyć.

Po drugie – wykorzystać stare zwyczaje
Raczej trzeba rzecz widzieć tak, że mamy od teraz w domu nowe dziecko. Jak dziecko – tak i senior chce mieć swoje stałe miejsca i swoje stałe dobrze znane rzeczy. Z nimi czuje się bezpiecznie. Ma swój stały codzienny obrządek. Nie należy mu w tym przeszkadzać, raczej pomóc, żeby wrócił do swojego zwykłego rytmu dziennego. Wtedy będzie bardziej samodzielny a my będziemy mieć więcej czasu i mniej obowiązków.

Po trzecie – pomagać, ale nie wyręczać
Nie należy się bać na zapas, że senior nie podoła codziennym czynnościom. Jeżeli coś może zrobić sam, niech to robi – nawet nieporadnie. Dotyczy to czynności samoobsługowych ale też innych na rzecz całej rodziny. Będzie się czuć bardziej samodzielnym, niezależnym i potrzebnym. To bardzo pomaga w stanach depresyjnych. Opiekun będzie miał mniej obowiązków.

Po czwarte – szukać sojuszników
Czasami obciążenie obowiązkami opiekuńczymi jest tak wielkie, że jedna osoba a nawet jedna rodzina nie jest w stanie tego udźwignąć. Dlatego warto pamiętać, że każde dziecko ma obowiązek alimentacyjny wobec rodziców niezależnie od tego, czy to jemu, czy nie jemu „zapisali” oni majątek za dożywocie. Dożywocie to jedno a obowiązek alimentacyjny, to drugie. Wynika on z Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Dlatego w sytuacji zbyt wielkiego obciążenia można i należy zwrócić się do innych członków rodziny, aby pomogli zorganizować opiekę nad rodzicami. To jest też okazja aby pokazali własnym dzieciom, że jest obowiązek opieki nad rodzicami bo i oni sami kiedyś będą musieli liczyć na własne dzieci. W sytuacjach gdy nie ma zgody rodziny co do sposobu zapewnienia opieki, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej może wystąpić o alimenty w imieniu każdej osoby, jeżeli tego będzie wymagać sytuacja. Warto też stosować zasadę: „kto się nie opiekuje, niech się nie wypowiada” czyli inaczej mówiąc, nie należy sobie brać do serca uwag członków rodziny, którzy nie sprawują codziennej opieki. Zwykle najwięcej zastrzeżeń mają ci, którzy najmniej robią. Nie należy do tego przywiązywać uwagi.

Po piąte - rozmawiać
Takie trudne sytuacje zdarzają się każdemu. Dlatego nie jest tak, że nikt nie zrozumie i nikt nie poradzi. Warto rozmawiać o tym problemie z przyjaciółmi i znajomymi. Sama rozmowa może człowiekowi ulżyć. A przy okazji można dowiedzieć się czegoś nowego. Warto porozmawiać z pielęgniarkami środowiskowymi, czy pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej. Oni mają sporą wiedzę na różne tematy i potrafią pomóc. Jeżeli chcemy się upewnić, czy rzeczywiście robimy co trzeba, także najlepiej porozmawiać ze specjalistami: lekarzem, pielęgniarką, pracownikiem socjalnym. To są osoby, które widziały niejedno i nie mają uprzedzeń rodzinnych. Zawsze można przyjść do Ośrodka Pomocy Społecznej choćby po to, żeby porozmawiać. A to jest czasami bardzo potrzebne.

Po szóste – spokojnie pomyśleć, co jest potrzebne na już
O tym warto pomyśleć na zapas i wcześniej się przygotować. Zwykle zaczyna się od tego, że chorego trzeba położyć na odpowiednim łóżku, kupić podkłady lub prześcieradła nieprzemakalne, nauczyć się zakładać pampersy oraz podstawowej obsługi higienicznej chorego. Ważne jest żeby umieć pokonać opory psychiczne dotyczące pielęgnacji intymnej. W tym wszystkim mogą pomóc pielęgniarki środowiskowe.

Kto może pomóc na początku ?

Dyżur telefoniczny
W 2016 r. w Słopnicach rodziny seniorów mogą skorzystać z bezpłatnych porad telefonicznych a nawet zlecić monitoring telefoniczny np. w celu sprawdzenia, czy senior zażył leki, czy czegoś nie potrzebuje.

Szkolenia i instruktaże
Rodziny seniorów mogą skorzystać z bezpłatnych instruktaży w domu. Instruktaże te mogą dotyczyć opieki pielęgnacyjnej, ale także organizacji opieki nad seniorami oraz pomocy psychologicznej.

Porad i instruktaży udziela Spółdzielnia Socjalna „OKNO NA ŚWIAT”.

Dyżur telefoniczny Spółdzielnia pełni w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 12:00. Tel: 606511341.