Kategorie

Kilka słów na początek


POMOC DLA OSÓB OPUSZCZAJĄCYCH PLACÓWKI LECZNICZE 60+ 
PROGRAM DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MAŁOPOLSKIEGO URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO W KRAKOWIE

 

KILKA SŁÓW NA POCZĄTEK
 

„Wszystko ma swój czas 
i jest wyznaczona godzina 
na wszystkie sprawy pod niebem” 
(Koh, 3,1).

Czas nieubłaganie biegnie do przodu a wraz z nim życie każdego człowieka. A jak wszyscy się rodzą i wchodzą w wiek dojrzały, tak też do natury człowieczej należy jesień wieku. 

Wejście w ten czas bywa przeżyciem trudnym dla seniora, szczególnie kiedy całe życie był aktywny. Trudno pogodzić się z tym, że zmniejszyła się sprawność fizyczna, pogorszyła pamięć a zdrowie zależy od leków. 

Ale najtrudniej pogodzić się z zależnością od innych ludzi. Niełatwo przejść do porządku dziennego nad tym, że człowiek sam nie wyjdzie z domu, nie umyje się, a nawet czasami nie zejdzie z łóżka. Że ręce się trzęsą i nie można samemu nawet wypić herbaty. 

Ten czas jest niełatwy także dla członków rodzin seniorów. Przecież oni do niedawna samodzielni, teraz wymagają pomocy przy najprostszych czynnościach. Potrzebują stałej uwagi. Wymagają stałej obecności kogoś w domu. To nie tylko jest problem obciążenia dodatkową pracą ale chyba najbardziej kwestia obciążenia psychicznego – kiedy człowiek musi być stale w pogotowiu i stale czujny. A szczególnie, gdy nie ma z kim podzielić się obowiązkami. 

Nagłe pogorszenie się stanu zdrowia seniora czy pobyt w szpitalu, jest dodatkowym wyzwaniem dla obu stron. W podeszłym wieku każda gwałtowana zmiana w życiu powoduje stres. To z kolei odbija się na wynikach laboratoryjnych i samopoczuciu seniora. Bywa i tak, że po kilkudniowym pobycie w szpitalu senior wraca do domu w gorszym stanie psychicznym, niż był przed szpitalem. Długiego czasu i wielkiej cierpliwości członków rodziny potrzeba, aby życie w domu wróciło na stare, dobrze znane tory. 

Mam nadzieję, że materiały publikowane na tej stronie, pomogą seniorom i ich rodzinom w takich trudnych chwilach. Że znajdą tutaj garść informacji, które ułatwią przejście tej jesieni życia, która będzie udziałem każdego z nas.